Jak nawilżyć skórę? O kwasie hialuronowym i innych składnikach nawilżających
Skóra odwodniona to skóra pozbawiona blasku, z uczuciem ściągnięcia po umyciu, zmęczona i szorstka. Na odwodnionej cerze szybciej widać też zmarszczki. Co ciekawe nawet cera tłusta może być odwodniona. Jak nawilżyć skórę i na dłużej zachować właściwy poziom wilgoci?
Co to jest TEWL i jak zmniejszyć odparowywanie wody z naskórka?
Woda przenika z głębszych warstw w kierunku naskórka i z niego odparowuje. Zjawisko to nazywa się TEWL, czyli Transepidermal Water Loss i zwiększa się pod wpływem niekorzystnych czynników środowiskowych – zimna, promieni UV, suchego powietrza. Aby zatrzymać wodę wewnątrz skóry, należy działać wielotorowo.
Po pierwsze trzeba dostarczyć wodę organizmowi od środka, czyli więcej pić. Optymalnie zaleca się wypijać dziennie 1 litr wody na 30 kg masy ciała. Po drugie należy dostarczać skórze nawilżenia od zewnątrz. Kosmetyki z kwasem hialuronowym to pierwszy i doskonały wybór. Po trzecie należy wzmocnić barierę hydrolipidową, która stanowi naturalną tarczę ochronną skóry. Jak to zrobić?
Jakich składników nawilżających szukać w kosmetykach?
Składniki nawilżające dzielą się na kilka grup.
- Pierwsze wiążą wodę na powierzchni naskórka. Tworzą pewnego rodzaju film nawilżający. Zalicza się tu wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy, a także kolagen czy ekstrakt z aloesu. Możesz je dostarczać pod postacią lekkiego kremu na dzień, którego konsystencja nadaje się pod makijaż.
- Drugą grupę stanowią składniki, które mają zdolność wnikania do naskórka, a następnie związania jej tam i poniekąd „zamknięcia”. Przykładem jest niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, który stosuje się w kremach nawilżających. Takie działanie nawilżające ma również witamina C pod postacią glukozydu askorbylu. Właściwości antyoksydacyjne to dodatkowa zaleta kremów z witaminą C.
- Kolejna kategoria składników to substancje okluzyjno-hydrofobowe. Zmniejszają odparowywanie nawilżenia z naskórka poprzez tworzenie nierozpuszczalnej dla wody warstwy ochronnej. Są to przede wszystkich składniki lipidowe, takie jak woski, skwalan, gliceryna, olejki roślinne czy masło shea. Na te składniki należy uważać, ponieważ nie każdy olejek będzie dobry dla każdego rodzaju cery. Osoby o cerze tłustej powinny wybierać olejki niekomedogenne, aby nie zatkać porów i nie doprowadzić do powstawania zaskórników.
- Składniki odbudowujące barierę ochronną to ostatnia grupa substancji, które pomagają nawilżyć skórę. Zawierają je kremy barierowe z ceramidami, cholesterolem, nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, fosfolipidami czy lanoliną.
Kwas hialuronowy nie tylko w kremie i serum, czyli na co zwracać uwagę przy pielęgnacji cery odwodnionej
Jak dbać o odwodnioną cerę? Zacznij od zwiększenia wypijanych płynów i wdrożenia do diety dużej ilości świeżych warzyw i owoców. Do mycia i demakijażu nie używaj produktów z agresywnymi środkami myjącymi. Postaw na żele ze składnikami nawilżającymi, delikatne pianki lub olejki. Stosuj najpierw serum z kwasem hialuronowym, a następnie na to krem o działaniu barierowym. Nie zapomnij na dzień o kremach SPF – za powstawanie zmarszczek i przesuszenie cery bardzo często odpowiadają promienie ultrafioletowe. Dlatego korzystaj z kąpieli słonecznych z umiarem, zawsze stosując odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.