Jak skutecznie zabezpieczyć przesyłkę na palecie?
Przesyłki paletowe mogą służyć zarówno do przewozu jednego przedmiotu – wielkogabarytowego, ciężkiego albo do wielu towarów jednocześnie. Znajdują zastosowanie w wielu branżach – spożywczej, przemysłowej, budowlanej, samochodowej itd., a niekiedy są także wykorzystywane przez osoby prywatne. Planujesz nadać taką paczkę? Sprawdź, jak skutecznie zabezpieczyć przesyłkę na palecie.
Specyfika przesyłek paletowych
Przesyłki paletowe to przesyłki, w których towar lub towary umieszczane są na palecie, przymocowywane do niej, odpowiednio zabezpieczane i w ten sposób nadawane. Wykorzystuje się do tego celu różnego rodzaju palety. Najpopularniejsze się palety EURO (EPAL 120 x 80 cm), ale mogą to być również półpalety (60 x 80 cm), palety przemysłowe (120 x 100 cm lub 120 x 120 cm) czy palety niestandardowe. To, co jednak istotne, to fakt, że przewoźnicy mają swoje wytyczne co do przyjmowanych palet i nie każdy oferuje usługę przesyłek palet przemysłowych czy niestandardowych. Jeśli chcesz sprawdzić, z pomocą jakiej firmy kurierskiej możesz nadać swoją przesyłkę, odwiedź stronę operatora logistycznego www.apaczka.pl.
Co można nadać na palecie?
Nadawanie towarów na palecie to niezwykle dogodna usługa, która pozwala na przesyłanie właściwie wszystkiego, co tego wymaga, a nie znajduje się na liście towarów zakazanych w wysyłce zgodnie z obowiązującym prawem krajowym i międzynarodowym (jeśli dotyczy), jak i regulaminem przewoźnika. W związku z tym nadawane są m.in. zgrzewki napojów, materiały budowlane, części samochodowe, meble, żywność, sprzęty AGD. Wszystko, co ma wielkogabarytowe wymiary, jest bardzo ciężkie (zwykle przesyłki paletowe mogą sięgać 700 -1000 kg, zależnie od przewoźnika) lub przewożone w dużej ilości, może być nadane na palecie.
Jak skutecznie zabezpieczyć przesyłkę na palecie?
Wiesz już, jaka jest specyfika przesyłek paletowych i jakie towary możesz nimi nadawać. Kluczowe jest również, by nadanie nastąpiło zgodnie z wymogami firmy kurierskiej i zapewniło odpowiednie bezpieczeństwo w trakcie transportu –dotyczy to zarówno bezpieczeństwa mienia, jak i innych przesyłek czy osób, które z towarem będą miały kontakt (w sortowni, magazynie, podczas załadunku i rozładunku).
Pakując paczkę należy upewnić się, czy paleta nie jest uszkodzona. Do nadań odpowiednie są wyłącznie solidne i niezniszczone palety. Układając towar w większej ilości, warto poprzekładać go przekładkami, co pomoże w równomiernym rozłożeniu ciężaru i dodatkowo zabezpieczy zawartość. Zalecane jest stosowanie specjalnych wypełniaczy i niepozostawianie pustych przestrzeni. Poza tym przesyłkę paletową trzeba zabezpieczyć tak, aby nie było swobodnego dostępu do jej zawartości.
Przedmioty znajdujące się na palecie powinny być z nią połączone – towar nie może odłączyć się od palety po przechyleniu (np. w trakcie załadunku wózkiem widłowym). Do tego celu można wykorzystać folie stretch, pasy z napinaczem, pasy zgrzewane lub pasy zapinane spinkami. Żadne elementy nie mogą wykraczać poza obrys palety. Z pomocą palet możemy wysłać przedmioty o znacznej wadze – w zależności od przewoźnika, może to być nawet do ponad 1000 kg.