Obsługa komputera w CV – jak opisać znajomość programów?

Nauczyciele, lekarze, dziennikarze, recepcjoniści, urzędnicy, policjanci, handlowcy – to tylko część profesji wykorzystujących w swojej codziennej pracy komputer lub inne urządzenia elektroniczne. Muszą więc potrafić je obsługiwać przynajmniej w stopniu podstawowym. Inną grupą zawodów są programiści, graficy czy architekci, od których wymaga się zaawansowanych, a nawet eksperckich kompetencji z zakresu obsługi komputera. Jak wpisać znajomość programów w CV, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? Sprawdź!

Znajomość programów komputerowych w CV – gdzie?

Znajomość programów komputerowych najlepiej wpisać w sekcji “umiejętności”, ponieważ jest to niewątpliwie kompetencja twarda. Możesz też wspomnieć o tym w kontekście kursów, jakie odbyłeś (koniecznie uwzględnij zdobyte certyfikaty lub zaświadczenia potwierdzające zdobyte kwalifikacje). Chyba że znasz naprawdę wiele programów ze względu na specyfikę branży, w której pracujesz. W takiej sytuacji warto utworzyć oddzielną rubrykę o nazwie “programy komputerowe”.

Czym się różnią poszczególne poziomy znajomości obsługi komputera?

Jak kandydaci opisują znajomość obsługi komputera w CV? Najczęściej w sposób opisowy:

  • podstawowa znajomość obsługi komputera;
  • dobra znajomość obsługi komputera;
  • zaawansowana znajomość obsługi komputera.

Podstawowa znajomość to obsługa poczty mailowej i przeglądanie internetu. W dzisiejszych czasach potrafi to prawie każdy, dlatego wpisywanie podstawowej znajomość obsługi komputera w CV mija się z celem.

Dobra czy też zaawansowana znajomość obsługi komputera mówi pracodawcy niewiele. To zbyt ogólna, a zarazem bardzo subiektywna informacja. Pracodawca nie wie, jakie programy znasz i na jakim poziomie. 

Jak zrobić to profesjonalnie, aby zwiększyć przewagę nad konkurentami? Podaj konkretne programy komputerowe i określ poziom znajomości każdego z nich. To znak dla pracodawcy, że jesteś specjalistą w swoim fachu.

Jakie programy komputerowe można wpisać w CV?

W zależności od wymagań pracodawcy zawartych w ofercie pracy, w swoim życiorysie możesz uwzględnić następujące programy komputerowe:

  • Ms Office – Word, Excel, Power Point, Acces, Publisher;
  • Programy pocztowe – Opera, Outlook, Gmail;
  • Programy graficzne – Adobe Photoshop, Illustrator, GIMP, Corel Draw, Affinity;
  • Programy typu CRM (Customer Relationship Management) – Asana, Clickup, Trelo;
  • Programy na potrzeby konkretnej branży – Płatnik (księgowość), Ahrefs (SEO), Google Analytics (Analityka), GitHub (Programowanie).

Jak opisać poziom znajomości obsługi komputera?

Jeśli chcesz wypaść w pełni profesjonalnie, wybierz jeden z dwóch poniższych sposobów opisania znajomości programów komputerowych.

  1. Dokładny opis konkretnych funkcji np. MS Excel – zaawansowany (znajomość tabel przestawnych).
  2. Dodanie linku do portfolio potwierdzającego Twoje umiejętności np. link do bloga.

Wzór opisu znajomości obsługi komputera – CV przykład dla fotografa

Programy komputerowe

  • Adobe Photoshop – zaawansowany (retusz i fotomontaż, przekształcanie obszarów, modelowanie rysów twarzy, korygowanie cery);
  • Illustrator – zaawansowany (tworzenie piktogramów i grafik)
  • Corel Draw – zaawansowany (umieszczanie obiektów wektorowych i map bitowych, na przykład zdjęć, wewnątrz innych obiektów lub kadrów);
  • Photopea – zaawansowany (powielanie i scalanie warstw, usuwanie niechcianych obiektów).