Bramy garażowe – rodzaje i przeznaczenie

bramy garażowe

Bramy garażowe poza ich oczywistym przeznaczeniem, jak zabezpieczenie garażu, potrafią być estetyczne. Sprawdź, jakie są rodzaje bram garażowych oraz jakie jest ich przeznaczenie!

Po co brama garażowa?

Brama garażowa poza przedmiotem, który chroni miejsce, w którym przechowujemy nasz samochód oraz inne rzeczy może być elementem, który architektonicznie będzie komponować się z naszym domem i ogrodem. Na rynku jest wielu producentów i modeli, które są od siebie bardzo zróżnicowane, nie tylko w działaniu, ale również w wyglądzie. Można ją zainstalować wewnętrznie, jak i zewnętrznie, może być automatyczna jak i sterowana ręcznie. 

Rodzaje bram garażowych

1. Brama segmentowa

Poza jej oczywistym przeznaczaniem, jak bezpieczeństwo, ma ogromną zaletę w postaci ocieplenia. Przesiadywanie w garażu i wykonywanie drobnych prac nie musi się kojarzyć już z przemarzaniem. Podwójnie ocieplona brama zapewnia nam odpowiednią izolację przed chłodem z zewnątrz. Otwierają i zamykają się pionowo powodując, że nie zajmują dodatkowego miejsca. Przeważnie jej praca odbywa się za pomocą pilota, co sprawia, że nie musimy “walczyć” z kłódką, a ten problem szczególnie pojawia się zimą. 

Jej dużą zaletą jest wytrzymałość, co sprawia, że włamanie do naszego garażu jest praktycznie niemożliwe. Producenci prześcigają się w rozwiązaniach technologicznych, co sprawia, że klient otrzymuje coraz to nowocześniejsze i bezpieczniejsze bramy segmentowe. System napędu stosowany w tego typu bramach jest bardzo trudny do złamania przez złodziei.

2. Brama rolowana

Zaletami tego rozwiązania są łatwość obsługi i funkcjonalność. Zostały skonstruowane z profili aluminiowych PA77, które zostały wypełnione pianką poliuretanową. Jej działanie jest bardzo proste i polega na pracy list, które się poruszają po prowadnicach. Bramy zostały wyposażone w hamulce, które ją blokują w celu wjechania naszym autem do środka garażu. To dobre rozwiązanie w przypadku, gdy mamy umieszczony licznik prądu czy skrzynki z bezpiecznikami w niewygodnym miejscu. Podobnie jak w przypadku bramy 

Plusem bramy rolowanej jest możliwość jej spersonalizowania w każdym calu – klient ma możliwość wyboru takiego koloru jaki mu się podoba oraz jej rozmiar jest tworzony względem oczekiwań klienta.

3. Brama uchylna

To rodzaj bram, który powoli odchodzi do lamusa, w związku z coraz częstszym wyborem przez klientów bram rolowanych, a przede wszystkim segmentowych. Jest bardzo łatwa w instalacji oraz przede wszystkim niska cena. Jej działanie polega na podnoszeniu się skrzydła, które następnie chowa się pod sufitem garażu. Taki rodzaj bram zajmuje duża miejsca, przy czym staje się już mniej wykorzystywana w garażach oraz jej kolejną wadą jest niska odporność na warunki atmosferyczne. 

Jeżeli nie wiesz, gdzie znaleźć rozwiązania bram garażowych, to warto skorzystać z oferty Monirol, który ma szeroką gamę produktów bram garażowych z możliwością montażu u klienta w bardzo dobrych cenach.

Trendy w bramach garażowych

Najczęstszym rozwiązaniem, które obecnie jest stosowane, to bramy garażowe segmentowe – w pełni automatyczny system ułatwia korzystanie z niej oraz wysoka jakość materiału, który ją izoluje oraz bezpieczeństwo są 3 najważniejszymi filarami, które sprawiają, że klienci coraz częściej sięgają po ten rodzaj bram. Producenci oferują coraz to nowsze trendy architektoniczne – starają się produkować bramy w wielu kolorach, czym pokazują swoją otwartość na klienta.