Jak prawidłowo konserwować maszyny do frezowania CNC?

Jak prawidłowo konserwować maszyny do frezowania CNC?

Każdy sprzęt musi być dokładnie sprawdzany pod kątem stanu technicznego, aby był przydatny do użycia przez jak najdłuższy okres. To ważne również ze względu na jakość wykonywanej przez urządzenia pracy. Nie inaczej wygląda to w przypadku frezarek i tokarek. Zobacz, jak prawidłowo konserwować te maszyny w perspektywie krótko- i długoterminowej.

Codzienna konserwacja przed frezowaniem CNC

Wykwalifikowani pracownicy przed każdorazowym użyciem tokarki czy frezarki przeprowadzają krótki przegląd. Jakie to ma znaczenie? Przede wszystkim pozwala uniknąć uruchomienia nieprzygotowanej maszyny, co skutkowałoby poważniejszą awarią lub obniżeniem jakości produktu, który wytwarza się poprzez toczenie lub frezowanie CNCGdańsknależy do miast, w których przykłada się do tego dużą wagę, dzięki czemu sprzęt działa znacznie lepiej.

Do czynności mających na celu codzienną pielęgnację urządzeń zaliczamy:

 • sprawdzenie poziomu oleju smarującego tryby,
 • przegląd ciśnienia płynu w układzie hydraulicznym,
 • oczyszczenie maszyny z wiórów oraz innych zanieczyszczeń,
 • kontrolę parametrów środowiska pracy sprzętu.

Warto jeszcze dodać o konieczności chłodzenia zarówno narzędzi, jak i przedmiotu obrabianego po intensywnym użytkowaniu.

Długoterminowa konserwacja po toczeniu CNC

Dokładne przeglądy powinny odbywać się przynajmniej co roku. Pozwalają one zapobiec zniszczeniu sprzętu oraz znaczącemu wydłużeniu jego żywotności. Podczas corocznej konserwacji zaleca się:

 • inspekcję wałka serwo,
 • sprawdzenie silnika wrzeciona,
 • serwis serwosilnika posuwu,
 • ustalenie stanu elektryki,
 • dokręcenie wszystkich poluzowanych elementów,
 • czyszczenie filtrów układu hydraulicznego,
 • weryfikacja szczelności przewodów.

Wskazówki dotyczące konserwacji tokarek i frezarek

Przede wszystkim powinieneś dobrze przygotować się do pracy. Musisz mieć przy sobie niezbędne narzędzia oraz wiedzę na temat napraw czy czyszczenia. Przydadzą się też części zamienne na wypadek, gdyby okazało się, że któryś element nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Ponadto miej pod ręką smary i preparaty do czyszczenia. A jeszcze przed otworzeniem maszyny upewnij się, że została odłączona o sieci elektrycznej.

Dobrą praktyką jest prowadzenie notatnika, w którym zapisuje się wszystkie awarie bądź inne problemy związane z użytkowaniem czy zabrudzeniami w tokarce lub frezarce. Dzięki temu zyskuje się cenną wiedzę na temat tego, co gorzej funkcjonuje w urządzeniach, a więc na co trzeba zwracać szczególną uwagę.

Profesjonalne frezowanie i toczenie CNC w Gdańsku

Profesjonaliści dbają o swoje maszyny każdego dnia, dzięki czemu mogą zaoferować swoim klientom usługi na najwyższym możliwym poziomie. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że zrealizuje się wysokiej jakości frezowanie oraz toczenie CNCGdańsk jest zaś miastem, które ma dostęp do prawdziwych fachowców z firmy Sacher.

Skontaktuj się z nimi telefonicznie lub mailowo, by dowiedzieć się więcej o proponowanej przez nich obróbce metali. Pracownicy przy okazji rozmowy odpowiedzą na każde twoje pytanie z tym związane.